12
07.2017

Z cyklu… skuteczne metody Anuluj‑Mandat stosowane od 2 lat
Czyli jak bronić się przed zatrzymaniem prawa jazdy za 50+ km/h, wykorzystując tolerancję błędu urządzenia pomiarowego?

 

 

W maju 2015 r. do polskiego systemu prawnego weszły przepisy umożliwiające organom zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Jako anuluj-mandat.pl już na etapie projektu ustawy przewidywaliśmy, że przepis ten będzie prowadził do wielu nadużyć organów publicznych i doprowadzi do krzywd ludzkich spowodowanych, często niesłusznym, zatrzymaniem prawa jazdy.

W czerwcu 2017 r. pojawiła się nowelizacją KPA (kodeksu postępowania administracyjnego) dodająca kilka ciekawych zapisów z punktu widzenia niniejszej sprawy.

Wiele osób ma zatrzymywane prawo jazdy, wtedy gdy „suszarka” (np. ISKRA, UltraLyte) lub wideorejestrator wskazało przekroczenie dozwolonej prędkości niewiele ponad limit 50 km/h. My, jako Anuluj-Mandat, już dawno alarmowaliśmy, że urządzenia te mają pewną tolerancję błędu, wynoszącą minimum +/- 3 km/h. Oznacza to, że osoba przekraczająca prędkość 53 km/h, może tak naprawdę przekraczać ją o 50 km/h, a to już nie kwalifikuje jej do zatrzymania prawa jazdy. W ocenie niektórych, małą rewolucją może okazać się nowo wprowadzona zasada z art. 81a kpa, która nakazuje rozstrzygać wątpliwości na korzyść strony. Na portalach, nazwijmy to, branżowych, wywnioskowano, że zmiana ta może znacząco pomóc w odzyskiwaniu prawa jazdy w przypadku wystąpienia tolerancji błędu. Tymczasem Anuluj-Mandat.pl robił to już dawno. I to zanim wprowadzono  art. 81a KPA. Zarzut tolerancji błędu podnosimy konsekwentnie od dwóch lat i często udaje nam się w ten sposób przekonać organy.

Oto dowód - decyzja z kwietnia 2016 r.:

 

 

Oczywiście art. 81a KPA jest zawsze dodatkowym argumentem i nieco polepsza sytuację kierowcy, aczkolwiek przy umiejętnej argumentacji dało się to zrobić dużo wcześniej, czego dowodzi powyższa decyzja SKO w Kaliszu.

Na koniec dodamy, że konsekwentnie, od chwili gdy poznaliśmy treść przepisów dot. zatrzymywania prawa jazdy za 50+ km/h, szukamy sposób na pomoc naszym klientom. Nieustannie poszerzamy i udoskonalamy naszą argumentację. Zwycięstwa naszych klientów sprawiają nam wielką satysfakcję, bo ich zwycięstwa są też naszymi zwycięstwami. Będziemy niestrudzenie przełamywać urzędniczy beton jak długo tylko się da! Macie nasze słowo!

 

Radzimy nie pakować się w tarapaty ale jeżeli już w nie wpadniesz i czujesz, że zostałeś niesprawiedliwie potraktowany, zapraszamy korzystania z pomocy naszych prawników:

https://anuluj-mandat.pl/advice

 K.M.Kategorie