11
06.2015

Anuluj-Mandat.pl złożył wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowych przepisów o czasowym zatrzymywaniu prawa jazdy na 3 miesiące
W dniu 11.06.2015, a więc niespełna w miesiąc od wejścia w życie nowych, opresyjnych przepisów o zatrzymywaniu prawa jazdy przez Policję za jednorazowe przekroczenie predkości (niezależnie od warunków drogowych) i jednorazowe przyjecie zbyt wielu pasażerów do busa, PKS-u lub Autokaru nasz portal www.Anuluj-Mandat.pl wraz z redakcją 3obieg.pl złożył jako pierwszy kompleksowy wniosek o zaskarżenie tego bubla prawnego do Trybunału Konstytucyjnego.

Wniosek został złozony na biurze podawczym Rzecznika Praw Obywatelskich, który oprócz Prokuratury Generalnej jest jedynym niezaleznym od Rządu i Prezydenta organem, który może zaskarzyć te bandyckie przepisy jako niezgodne z Konstytucją RP.

Przedstawiamy w nim zarzuty o wiele szersze i inne niż podnosiła w mediach Helsinska Fundacja Praw Człowieka, co wynika z gruntownego przygotowania naszych prawników i ich bogatej praktyki w prawie wykroczeń (na którym zazwyczaj adwokaci po prostu się nie znają) a także z umiejetnosci stosowania przez nas wykładni eliminującej pozorne luki prawne De lege ferenda poprzez analogię, wnioskowanie a contrario i elementarne zastosowanie logiki prawnej - które to umiejetności jak widzimy w mediach są nieznane zarówno prawnikom Komendy Głownej Policji, prawnikom samorządowym i niestety HFPC (inaszej nie gadali by głupot w telewizorach).

Podstawowy zarzut to oczywiscie podwójne karanie, sugerowanie postepowanie administracyjnego (nie jego wprowadzanie bynajmniej), brak stosowania kontratypów czyli wyłączeń podmiotowych i przedmiotowych oraz zastosowanie domniemania winy. Do tego dochodzi niewspółmiernosć kary do czynu, przewidzenie mozliwości ukarania tylko osób praworzadnych (ci co jeżdżą bez dokumentów są w lepszej sytuacji) oraz zbyt wysoki koszt społeczny tego przepisu (pozbawienie wielu ludzi utraty dochodów na stałe, nie tylko na trzy miesiące - bo jak wyleja z roboty to przecież nie czasowo), który zacznie prowadzic do ucieczek przed policją i w konsekwencji zwiekszenia poziomu zagrożeń na drogach. Nie wszystko zreszta da się napisać we wniosku, który musi byc z załozenia bardzo precyzyny i rzeczowy, ale chętnie staniemy jako eksperci organu skarżącego jesli tylko o to poprosi. Do czasu jego złożenia i rozpatrzenia z pewnoscia bedziemy dysponowali bogatym materiałem dostarczonym przez soby pokrzywdzone poprzez bezduszna realizacje tych przepisów.

Mamy nadzieję że RPO potraktuje sprawę bardzo poważnie i szybko zważywszy, że w pierwsze 3 tygodnie stosowania tego syfu bezprawnie zatrzymano blisko 2000 praw jazdy - co prowadzic bedzie do tysiecy tragedii. Pokrzywdzonym przypominamy jednocześnie, że mozna się bronic i wbrew rozpowszechnianym kłamstwom w momencie zatrzymania dokumentu nie tracicie uprawnień o czym pisaliśmy tutaj:

http://anuluj-mandat.pl/blog/post/jak-sie-bronic-skutecznie-przed-zatrzymaniem-prawa-jazdy-na-3-miesiace

 

... i co wynika wprost z treści naszego wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich (kliknij na treść dokumentu by powiększyć):

 

 

Ps. Przepisy są przy tym bardzo korupcjogenne i mamy juz doniesienia, że ten obrazek na dole wcale nie musi być żartem. Każdy się chętnie dogada gdy zagrożone jest jego prawo jazdy i na dodatek przyjmie każdy inny proponowany mandat. Pojawiają się juz bowiem zdarzenia, że łapówka nie jest za unikniecie mandatu ale za to by był tylko mandat.

Przedsiebiorczy Policjant jest wtedy podwójniie wygrany: Ma wyrobiona statystykę a przy okazji pieniążki bokiem.

 

Z ostatniej chwili: Nawet Sędziowie uważają, że nowe przepisy o zatrzymywaniu prawa jazdy to jest przekręt niezgodny z Konstytucją i stają po stronie obywatela. Mamy więc poważne wsparcie Sądów, przeczytaj:

http://iustitia.pl/opinie/1022-stanowisko-iustitii-w-sprawie-nowych-przepisow-karnych-dotyczacych-wykroczen-drogowych

 

Dlatego w razie utraty prawka w taki sposób wal do nas jak w dym, pomożemy skarżyć:

http://anuluj-mandat.pl/advice 

 Kategorie