07
07.2015

Bezprawne przepisy o zatrzymywaniu prawa jazdy uderzą w Strażaków
List Czytelnika, komentarz sobie darujemy:

Dzień dobry,
nazywam się Mateusz jestem strażakiem ochotnikiem z miejscowości S. koło Tarnowa. Ostatnio weszły w życie zaostrzone przepisy na temat przekroczenia prędkości o 50km/h. Chciałbym zainteresować Państwa tematem z punktu widzenia strażaka ochotnika należącego do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Chodzi właśnie o te felerne odbieranie prawa jazdy na 3 miesiące po przekroczeniu 50km/h
Opiszę niżej sytuacje punkt po punkcie jak wygląda alarmowanie w Naszej jednostce oraz w wielu, wielu innych jednostkach w kraju i dlaczego dla nas jest to takie ważne.:

1. Stanowisko Kierowania Otrzymuje powiadomienie o wypadku/pożarze.

2. Dyżurny alarmuje jednostkę PSP oraz najbliższą jednostkę OSP jeśli należy do KSRG to wciska "guzik" i wyje syrena w naszej miejscowości. W innych jednostkach które nie należą do KSRG wykonuje połączenie telefoniczne z naczelnikiem jednostki lub prezesem gdzie te osoby muszę dotrzeć w szybkim czasie do jednostki i uruchomić syrenę alarmową. Ale wróćmy do jednostki która należy do KSRG.

3. Syrena zostaje uruchomiona w naszej jednostce, równocześnie przy uruchomieniu syreny specjalny terminal rozsyła alarmowe sms'y na telefony członków OSP którzy są po szkoleniach i specjalnych kursach które uprawniają nas do wyjazdu do akcji. (od punktu 3 zaczynają sie schody)


3A. W momencie naciśnięcia guzika na SK druhowie mają15 minut na dotarcie do miejsca wypadku, podkreślam jeszcze raz dotarcie na miejsce nie do remizy a na miejsce!

3B. Syrena "wyje" około 2,5 3 minuty.

3C. My jesteśmy ochotnikami nie pobieramy ekwiwalentu za wyjazd do akcji, najgorzej zawsze z obecnością jest od godziny 7 do 16 każdego dnia! Bo każdy gdzieś pracuje w różnych odległościach od strażnicy!

3D. Załóżmy moją osobę do remizy mam około 3 km jadąc przepisowo 50km a miejscami 40km/h docieram po ponad 4 minutach! Do tego dochodzi przebranie się, zgłoszenie się, otrzymanie informacji gdzie mamy się udać i czasem oczekiwanie na kierowcę! Bo niestety jest tyko kilku kierowców nieuprawnionych do poruszania się samochodami uprzywilejowanymi a oni też muszą jechać zgodnie z przepisami aby im nie zostało odebrane prawo jady! i tu czasem od momentu zaalarmowania mija 8-10 minut!! Proszę uwierzyć że dojazd w te 5-7 minut na miejsce czasem graniczy z cudem! A gdy jednostka nie dotrze w tym czasie jest potem "spowiadana" dlaczego i co spowodowało że nie byliśmy na miejscu szybciej!

Dlatego aby dotrzeć na miejsce muszę przekroczyć miejscami prędkość o drugie tyle a nawet i więcej! Proszę się zastanowić jak teraz mamy walczyć z tym błędnym w moim mniemaniu systemem. Jak mamy się bronić przed policjantem który załóżmy mnie zatrzyma i upoluje na suszarkę?! Mogę nie przyjąć mandatu ok trafia sprawia do sądu ale policjant i tak na miejscu odbiera mi dokument, co z moją pracą jeśli pracuje jako kierowca?! W momencie zaalarmowania nas jako strażaków stajemy się funkcjonariuszami publicznymi zgodnie z ustawą to teraz jak się bronic?

Gdy obowiązywały stare przepisy dostał bym mandat około 500zł i 8 albo 10 pktów albo bym go nie przyjął i wybronił się w sądzie (stan wyższej konieczności - przypomina AM), ale nadal mam dokument że mogę prowadzić samochód. A teraz nie mam dokumentu i nie utrzymam rodziny?!?!


Bardzo bym prosił o nie olewanie tego tematu bo takich osób jak ja w całej Polsce jest około 678 214 osób w ponad 16 403 jednostkach OSP!

Wiem, że może troszeczkę chaotycznie zostało to napisane ale wyjaśniam o co chodzi... Strażacy ochotniczy do ponad 80% zdarzeń są pierwsi na miejscu! To my udzielamy pierwszej pomocy, a czasem spotykamy się z tragicznymi widokami! Gdzie potem nie mamy żadnego wsparcia psychologicznego nawet...

Dziękuje i pozdrawiam
Druh Mateusz

 

Przydatne linki w temacie:

http://anuluj-mandat.pl/blog/post/jak-sie-bronic-skutecznie-przed-zatrzymaniem-prawa-jazdy-na-3-miesiace

http://anuluj-mandat.pl/blog/post/anuluj-mandatpl-zlozyl-wniosek-do-rzecznika-praw-obywatelskich-o-zaskarzenie-do-trybunalu-konstytucyjnego-nowych-przepisow-o-czasowym-zatrzymywaniu-prawa-jazdy-na-3-miesiace

http://anuluj-mandat.pl/advice

 Kategorie