20
05.2014

Umorzenia organów mandatowych są często niestandardowe
Organ zrobi wszystko, by po otrzymaniu wniosku o umorzenie postępowania (takiego np. jak we wzorze nr 1 na "Anuluj Mandat") nie dać wzywanemu satysfakcji, że prawnie miał rację, dlatego najczęściej postepowania umarzane są poprzez wygaszanie postępowania i nie nadawanie mu dalszego biegu, poprzez powołanie się na jakąś inną okoliczność - najlepiej techniczną - tylko po to, by sprawiała wrażenie wyjątkowej/jednostkowej i nie można się było na to powoływać w innych sprawach; albo poprzez poinformowanie, że teraz sprawą zajmie się Policja (ale nie przekazywanie jej Policji, bo Policja najczęściej takich syfów nie chce brać).

Czasem umorzenie poprzedzają kolejne wezwania, notki urzędowe lub inne groźby, które mają jedno zadanie: są ostatnią próbą nakłonienia wezwanego, by jednak się złamał i ze strachu przed sądem, policją, nękaniem zapłacił mandat (którego najczeście wciąż mu nie wręczono) lub się przyznał, albo wskazał kogoś innego (być może bardziej strachliwego). jeśli nie ma reakcji, lub reakcja nie jest taka jakiej oczekują funkcjonariusze sprawa często umiera przedawniając się po cichu. Oczywiście nie zawsze, bo czasem trafia do sądu i tam trzeba ją wygrać.

Niżej przykłady spraw umorzonych przez GITD po działaniach naszych czytelników dzięki naszym radom oraz specyficzne ukręcenie sprawy przez Straż Miejską w taki sposób, by obywatel dalej się bał (tu obywatel się dowiedział, że sprawa do Policji nigdy nie trafiła):

GITD raz:

Dokument 1 GITD umarzaJPG

GITD dwa:

Dokument2 GITD umorzeniejpg


A tutaj Straż Miejska w Warszawie

Stra Miejska Warszawajpg

Organ bowiem słusznie zakłada, że wzywanemu wszystko jedno w jaki sposób nie zapłaci mandatu, grzywny czy dlaczego nie podadzą go do sądu - dużo ważniejsze jest by nie tworzyć precedensów, na które będzie można się powoływać i które by popsuły interes w stosunku do tysięcy innych wzywanych, których zastraszyć można i którzy grzecznie płacą, nie orientując się, że nie muszą tego robić lub "dla świętego spokoju". Taki grzecznie płacący może być pewny, że jeśli zostanie namierzony po raz kolejny to już mu nie odpuszczą, bo był do tej pory łatwym płatnikiem. Nie bądźmy łatwymy płatnikami, bądźmy upierdliwi w dochodzeniu swoich praw i przeczołgiwaniu funkcjonariuszy przez ściernisko praworządności.

Aha, ważne, odmowa umorzenia postępowania w odpowiedzi na nasz wniosek musi być w formie postanowienia (zgodnie z kpw i kpk), które jest zaskarżalne, każda inna jest z mocy prawa nie ważna i stanowi przestępstwo niedopełnienia obowiązków lub nadużycia władzy z art. 231 kk.Kategorie